  • FF300R12KT3EHOSA1
FF300R12KT3EHOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF300R12KT3EHOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF300R12KT3EHOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF300R12KT3EHOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF300R12KT3EHOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    762
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    2 Independent
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1450W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    480A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    215 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    680 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    21nF @ 25V