  • FF600R12IE4BOSA1
FF600R12IE4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF600R12IE4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF600R12IE4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF600R12IE4BOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF600R12IE4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    10
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    3350W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    3350W
  • Turn On Time
    410 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1020 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    37nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.05 V