  • FF600R12ME4BOSA1
FF600R12ME4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF600R12ME4BOSA1
HK JDW NO:
376-FF600R12ME4BOSA1
Datasheet:
FF600R12ME4BOSA1
Step5Bar-code shipping tag
FF600R12ME4BOSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Screw
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    2 Independent
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    4.05kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    4050W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    310 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    770 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    37nF @ 25V