  • FF600R12ME4EB11BOSA1
FF600R12ME4EB11BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF600R12ME4EB11BOSA1
HK JDW NO:
376-FF600R12ME4EB11BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 995A 4050W
Step5Bar-code shipping tag
FF600R12ME4EB11BOSA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    4050W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    995A
  • Turn On Time
    340 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    700 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    37nF @ 25V