  • FFSD-20-D-12.00-01-N
FFSD-20-D-12.00-01-N
advertisement
Manufacturer No:
FFSD-20-D-12.00-01-N
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FFSD-20-D-12.00-01-N
Package:
Description:
CABLE ASSEM .05" 40POS F-F 12"
Step5Bar-code shipping tag
FFSD-20-D-12.00-01-N
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Material
    Polybutylene
  • Weight
    45.359237mg
  • Series
    Tiger Eye™ FFSD
  • Feature
    Polarizing Key
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    Socket to Socket
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Gray, Ribbon
  • Number of Rows
    2
  • Shielding
    Unshielded
  • Contact Finish
    Gold
  • Max Current Rating
    500mA
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Cable Length
    304mm
  • Wire/Cable Gauge
    30 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Pitch - Connector
    0.050 1.27mm
  • Pitch - Cable
    0.025 0.64mm
  • Connector Type A
    Connector, IDC, Receptacle
  • Connector Type B
    Connector, IDC, Receptacle
  • Height
    12.7mm
  • Length
    1.00' 304.80mm
  • Width
    95.25mm