  • FFVE6L0147KJ7
FFVE6L0147KJ7
advertisement
Manufacturer No:
FFVE6L0147KJ7
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFVE6L0147KJ7
Package:
Datasheet:
Description:
140μF Film Capacitor 10% 1kV-DC Screw
Step5Bar-code shipping tag
FFVE6L0147KJ7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    140μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating
    51A
  • Lead Pitch
    71.7mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    64mm
  • Length
    64mm
  • Width
    84.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Screw
  • Terminal Shape
    CONNECTOR
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%