  • FG26X7R1E225KNT06
FG26X7R1E225KNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG26X7R1E225KNT06
HK JDW NO:
769-FG26X7R1E225KNT06
Datasheet:
FG26X7R1E225KNT06
Purchasing and Inquiry
FG26X7R1E225KNT06 Overview
A program's size/dimension is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
FG26X7R1E225KNT06 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
FG26X7R1E225KNT06 Applications
There are a lot of TDK Corporation FG26X7R1E225KNT06 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
FG26X7R1E225KNT06
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm