  • FGH30S150P
FGH30S150P
advertisement
Manufacturer No:
FGH30S150P
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH30S150P
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH30S150P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.5kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1500V
  • Turn On Time
    372 ns
  • Test Condition
    600V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1080 ns
  • Gate Charge
    369nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C
    32ns/492ns
  • Switching Energy
    1.16mJ (on), 900μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500W