  • FGH40T120SMD-F155
FGH40T120SMD-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T120SMD-F155
HK JDW NO:
598-FGH40T120SMD-F155
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40T120SMD-F155
Purchasing and Inquiry
FGH40T120SMD-F155 Description
FGH40T120SMD-F155 Features
High input impedance
Low saturation voltage
Fast switching
Package: TO-247-3LD
Novel field stop IGBT technology
FGH40T120SMD-F155 Applications
Solar inverter
Welder
UPS & PFC applications
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T120SMD-F155
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    555W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    555W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    475 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    65 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Test Condition
    600V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Continuous Collector Current
    80A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    370nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    40ns/475ns
  • Switching Energy
    2.7mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V
  • Height
    24.75mm