  • FGH40T65SHDF-F155
FGH40T65SHDF-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T65SHDF-F155
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH40T65SHDF-F155
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40T65SHDF-F155
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T65SHDF-F155
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    268W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    268W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    101 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.45V
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.81V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    68nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    18ns/64ns
  • Switching Energy
    1.22mJ (on), 440μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V