  • FGRMS42-24-LED
FGRMS42-24-LED
advertisement
Manufacturer No:
FGRMS42-24-LED
HK JDW NO:
607-FGRMS42-24-LED
Package:
Datasheet:
Description:
FGRMS42, 24VDC, 4NO+2NC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGRMS42-24-LED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FGR-M1
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
  • Coil Resistance
    1.15kOhms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    20.8mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Coil Power
    500mW