  • FGY100T65SCDT
FGY100T65SCDT
advertisement
Manufacturer No:
FGY100T65SCDT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGY100T65SCDT
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGY100T65SCDT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGY100T65SCDT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    750W
  • Reverse Recovery Time
    62ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    200A
  • Test Condition
    400V, 100A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    157nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    84ns/216ns
  • Switching Energy
    5.4mJ (on), 3.8mJ (off)
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ