  • FKP1T006804B00KSSD
FKP1T006804B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP1T006804B00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP1T006804B00KSSD
Package:
Radial
Description:
WIMA - FKP1T006804B00KSSD - CAP, 680PF, 1.6 KV, 10%, PP
Step5Bar-code shipping tag
FKP1T006804B00KSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 650
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    650V
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm