  • FMS7401LEN14
FMS7401LEN14
advertisement
Manufacturer No:
FMS7401LEN14
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FMS7401LEN14
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
FMS7401LEN14
Description:
3.3V V 7.62mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8 CMOS 14 NOT APPLICABLE 14
Purchasing and Inquiry
FMS7401LEN14 Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for Digital Power Controller.A space-saving advantage is that it is included in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Through Hole.Application Specific Microcontroller comes in a Tube package.There is a 8-Bit as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is EEPROM (1kB).Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 2.7V~3.6V supply voltage.There are 8 I/Os on it, which makes it a very simple device.DUAL is the location of its terminals.Application Specific Microcontroller consists of 14 terminations.Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.There are 14 pins on it.There is a clock running in the device at a frequency of 4MHz.
FMS7401LEN14 Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
FMS7401LEN14 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FMS7401LEN14 Microcontroller applications.
  • Torpedo guidance
  • Printers
  • Medical instruments chromatographs
  • Calculator
  • Microwave ovens
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Food and beverage
  • Set-top boxes
  • Missile control
  • Current meter
Step5Bar-code shipping tag
FMS7401LEN14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    Digital Power Controller
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T14
  • Number of I/O
    8
  • Speed
    2.04 MHz
  • RAM Size
    64 x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8-Bit
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Program Memory Type
    EEPROM (1kB)
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Width
    7.62mm