  • FN2020-12-07
FN2020-12-07
advertisement
Manufacturer No:
FN2020-12-07
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2020-12-07
Package:
Datasheet:
FN2020-12-07
Description:
Power Line Filters GENERAL EMI 12A FILTER 1-PHASE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2020-12-07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 2020
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.7 MILLIHENRY
  • Depth
    35mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L43.5XB32.5XH29.3 (mm)/L1.713XB1.28XH1.154 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    700μH
  • Max Current Rating
    12A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.74mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    29.3mm
  • Length
    64mm
  • Width
    32.5mm