  • FN2030-1-06
FN2030-1-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2030-1-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2030-1-06
Package:
Datasheet:
FN2030-1-06
Description:
LINE FILTER 250VAC 1A CHASS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2030-1-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    FN 2030
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Resistance
    1MOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 20 MILLIHENRY
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    35mm
  • Current Rating
    1A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L43.5XB32.5XH24.3 (mm)/L1.713XB1.28XH0.957 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    20mH
  • Leakage Current
    340μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    24.3mm
  • Length
    64mm
  • Width
    35mm