  • FN2070-10-06
FN2070-10-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2070-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2070-10-06
Package:
Datasheet:
FN2070-10-06
Description:
LINE FILTER 110/250VAC 10A CHASS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2070-10-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    730g
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 2070
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Resistance
    220kOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 4.5 MILLIHENRY
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    156mm
  • Current Rating
    10A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    110V 250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L130.5XB56.0XH45.4 (mm)/L5.138XB2.205XH1.787 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    4.5mH
  • Leakage Current
    400μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    45.4mm
  • Length
    57.5mm
  • Width
    57.5mm