  • FN2060-16-08
FN2060-16-08
advertisement
Manufacturer No:
FN2060-16-08
HK JDW NO:
694-FN2060-16-08
Package:
Datasheet:
FN2060-16-08
Description:
Power Line Filters MULTI-STAGE 16A FILTER 1-PHASE
Step5Bar-code shipping tag
FN2060-16-08
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Stud, Threaded
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.65 MILLIHENRY
  • Depth
    54mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Threaded Post (M4)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Physical Dimension
    L64.8XB49.8XH40.3 (mm)/L2.551XB1.961XH1.587 (inch)
  • Inductance
    650μH
  • Leakage Current
    734μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    40.3mm
  • Length
    54mm
  • Width
    49.8mm