  • FN2090-20-06
FN2090-20-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2090-20-06
HK JDW NO:
694-FN2090-20-06
Package:
Datasheet:
FN2090-20-06
Description:
LINE FILTER 110/250VAC 20A CHASS
Step5Bar-code shipping tag
FN2090-20-06
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 2090
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Resistance
    220kOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 2.7 MILLIHENRY
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    113.5mm
  • Current Rating
    20A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    110V 250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
  • Inductance
    2.7mH
  • Leakage Current
    1.02mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    45.4mm
  • Length
    57.5mm
  • Width
    57.5mm