  • FN2450B-16-61
FN2450B-16-61
advertisement
Manufacturer No:
FN2450B-16-61
HK JDW NO:
694-FN2450B-16-61
Package:
Datasheet:
FN2450B-16-61
Description:
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Step5Bar-code shipping tag
FN2450B-16-61
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2014
  • Series
    FN 2450
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    103mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L93.0XB51.0XH38.0 (mm)/L3.661XB2.008XH1.496 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    1.84mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.002mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    38mm
  • Length
    51mm