  • FN256-36-47
FN256-36-47
advertisement
Manufacturer No:
FN256-36-47
HK JDW NO:
694-FN256-36-47
Package:
Datasheet:
FN256-36-47
Description:
SCHAFFNER FN256-36-47 Power Line Filter, Chassis, 4.4 F, 480 VAC, 36 A, 3 Phase + Neutral Line, Screw, 1.1 mH
Step5Bar-code shipping tag
FN256-36-47
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.5kg
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    FN 256
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
    General Purpose
  • Capacitance
    4.4μF
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Depth
    166mm
  • Current Rating
    36A
  • Frequency
    60Hz
  • Number of Conductors
    4
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Inductance
    1.1 mH
  • Leakage Current
    3.4mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    36A
  • Wire/Cable Gauge
    8 AWG
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2650 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    277V
  • Height
    115mm
  • Length
    153mm
  • Width
    130mm