  • FN3110-50-52
FN3110-50-52
advertisement
Manufacturer No:
FN3110-50-52
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN3110-50-52
Package:
Datasheet:
FN3110-50-52
Description:
3-PHASE 50 A INPUT RFI FILTER,STRIP TERMINAL BLOCK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN3110-50-52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    FN 3100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Depth
    378mm
  • Current Rating
    50A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    1.733V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UR
  • Physical Dimension
    L240.0XB80.0XH135.0 (mm)/L9.449XB3.15XH5.315 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    50A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Rated Voltage
    277V
  • Leakage Current (Max)
    66.1mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2650 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    300V
  • Height
    80mm
  • Length
    80mm