  • FN351-16-29
FN351-16-29
advertisement
Manufacturer No:
FN351-16-29
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN351-16-29
Package:
Datasheet:
FN351-16-29
Description:
3-PHASE 16 A INPUT HIGH POWER FILTER,SAFETY TERMINAL BLOCK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN351-16-29
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 351
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Inverters, Power Drive Systems
  • Capacitance
    3.4μF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Depth
    234mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    1.76V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L200.0XB120.0XH65.0 (mm)/L7.874XB4.724XH2.559 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    1.9mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    16A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    1900 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    250V
  • Height
    65mm
  • Length
    150mm
  • Width
    120mm