  • FN7661-63-M6
FN7661-63-M6
advertisement
Manufacturer No:
FN7661-63-M6
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN7661-63-M6
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FN7661-63-M6
Description:
FILTER LC(PI) 186NH/0.47UH BOLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN7661-63-M6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bulkhead, Panel
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Axial - Threaded Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    FN 766X
  • Size / Dimension
    1.260Diax4.764L 32.00mmx121.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Low Pass
  • Applications
    Data Lines for Mobile Devices
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Technology
    LC (Pi)
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    32mm
  • Current Rating
    63A
  • Frequency
    5.06kHz
  • Voltage - Rated AC
    130V
  • Approval Agency
    UL; IEC
  • Number of Channels
    1
  • Inductance
    186 mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Max Current Rating
    63A
  • Max DC Current
    63A
  • Thread Size
    M6
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    0.0004Ohm
  • ESD Protection
    No
  • Filter Order
    3rd
  • Values
    L = 186nH, C = 0.47μF
  • Resistance - Channel (Ω)
  • Diameter
    27mm