  • FP100R12KT4BOSA1
FP100R12KT4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP100R12KT4BOSA1
HK JDW NO:
376-FP100R12KT4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP100R12KT4BOSA1
Purchasing and Inquiry
FP100R12KT4BOSA1 Description
The FP100R12KT4BOSA1 is EconoPIM? 3 1200 V, 100 A three-phase PIM IGBT module with fast TRENCHSTOP? IGBT4, Emitter Controlled 4 diode and NTC.
FP100R12KT4BOSA1 Features
  • Low stray inductance module design
  • High reliability and power density
  • Copper base plate for optimized heat spread
  • Solderable pins
  • Low switching losses
  • High switching frequency
  • RoHS-compliant modules
FP100R12KT4BOSA1 Applications
  • Industrial heating and welding
  • Residential aircon - motor-, system control and monitoring
Step5Bar-code shipping tag
FP100R12KT4BOSA1
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    35
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power - Max
    515W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Turn On Time
    210 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    620 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.3nF @ 25V