  • FP15R12W2T4BOMA1
FP15R12W2T4BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FP15R12W2T4BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP15R12W2T4BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FP15R12W2T4BOMA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 30A 23-pin EASY2B-1
Step5Bar-code shipping tag
FP15R12W2T4BOMA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    23
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    145W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    145W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    890pF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.25 V