  • FP25R12KS4CBOSA1
FP25R12KS4CBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP25R12KS4CBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP25R12KS4CBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP25R12KS4CBOSA1
Description:
IGBT MODULE VCES 1200V 40A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP25R12KS4CBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    230W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.2V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    460 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.5nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    107.5mm
  • Width
    45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    230W