  • FP25R12KT4BOSA1
FP25R12KT4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP25R12KT4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP25R12KT4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP25R12KT4BOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 25A 23-pin ECONO2-4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP25R12KT4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    23
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    160W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    25A
  • Turn On Time
    210 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    620 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.45nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    23
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C