  • FP30R06KE3BOSA1
FP30R06KE3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP30R06KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP30R06KE3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP30R06KE3BOSA1
Purchasing and Inquiry
FP30R06KE3BOSA1 Description
FP30R06KE3BOSA1 Features
Gold metalization
Excellent thermal stability
Common source configuration
Thermally enhanced packaging
FP30R06KE3BOSA1 Applications
ISM applications
DC large signal applications
Power factor correction
Electronic lamp ballasts
Flat panel display
Step5Bar-code shipping tag
FP30R06KE3BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    125W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    37A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    37A
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    750 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.65nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    107.5mm
  • Width
    45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C