  • FP35R12U1T4
FP35R12U1T4
advertisement
Manufacturer No:
FP35R12U1T4
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-FP35R12U1T4
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT, LOW POWER NTC, 1200V, 35A, PIM
Step5Bar-code shipping tag
FP35R12U1T4
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    23
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    23
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    COMPLEX
  • Power Dissipation-Max
    250W
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Turn On Time
    43 ns
  • Collector Current-Max (IC)
    54A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    510 ns
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    2.25 V