  • FPT705-150-R
FPT705-150-R
advertisement
Manufacturer No:
FPT705-150-R
HK JDW NO:
255-FPT705-150-R
Package:
2727 (6868 Metric)
Datasheet:
FPT705-150-R
Description:
Quantity:
In Stock : 7936
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FPT705-150-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±12%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Case Code (Metric)
    6868
  • Case Code (Imperial)
    2727
  • Inductance
    150nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.65mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    35A
  • Height
    5.3594mm
  • Height Seated (Max)
    0.211 5.35mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    6.8072mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2727 (6868 Metric)
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLAT-PAC, FPT705
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.268W 7.50mmx6.80mm