  • FQA10N80
FQA10N80
advertisement
Manufacturer No:
FQA10N80
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQA10N80
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FQA10N80
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.05 Ω @ 4.9A, 10V ±30V 2700pF @ 25V 71nC @ 10V 800V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 8929
Step5Bar-code shipping tag
FQA10N80
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA10N80 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    QFET®
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    240W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.05 Ω @ 4.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    71nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    10A
  • Drain-source On Resistance-Max
    1.1Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    40A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    800V