  • FQAF11N90C
FQAF11N90C
advertisement
Manufacturer No:
FQAF11N90C
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQAF11N90C
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FQAF11N90C
Purchasing and Inquiry
FQAF11N90C Description
FQAF11N90C Features
  • Low on-state resistance
  • Advanced switching performance
  • High avalanche energy strength
  • Available in the TO-3PF package
  • Proprietary planar stripe and DMOS technology
FQAF11N90C Applications
  • Electronic lamp ballasts
  • Switched-mode power supplies
  • Active power factor correction (PFC)
Step5Bar-code shipping tag
FQAF11N90C
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 12 hours ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Weight
    6.962g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    11A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    120W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    120W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    60 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.1 Ω @ 3.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3290pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    80nC @ 10V
  • Rise Time
    130ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    85 ns
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    900V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    28A