  • FQAF14N30
FQAF14N30
advertisement
Manufacturer No:
FQAF14N30
HK JDW NO:
699-FQAF14N30
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FQAF14N30
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 290m Ω @ 5.7A, 10V ±30V 1.36pF @ 25V 40nC @ 10V 300V TO-3P-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 10615
Step5Bar-code shipping tag
FQAF14N30
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    90W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290m Ω @ 5.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1.36pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    300V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    11.4A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.29Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    45.6A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    300V