  • FQAF14N30
FQAF14N30
advertisement
Manufacturer No:
FQAF14N30
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQAF14N30
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FQAF14N30
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 290m Ω @ 5.7A, 10V ±30V 1360pF @ 25V 40nC @ 10V TO-3P-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 5888
Step5Bar-code shipping tag
FQAF14N30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    QFET®
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    11.4A
  • Power Dissipation-Max
    90W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    90W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290m Ω @ 5.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1360pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Rise Time
    145ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    70 ns
  • Turn-Off Delay Time
    45 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    300V