  • FQB12N60CTM
FQB12N60CTM
advertisement
Manufacturer No:
FQB12N60CTM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQB12N60CTM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FQB12N60CTM
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FQB12N60CTM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK (TO-263AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    QFET®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    12A
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 225W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    225W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    650mOhm @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2290pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    63nC @ 10V
  • Rise Time
    85ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    90 ns
  • Turn-Off Delay Time
    155 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    2.29nF
  • Drain to Source Resistance
    650mOhm
  • Rds On Max
    650 mΩ