  • FQB4P25TM
FQB4P25TM
advertisement
Manufacturer No:
FQB4P25TM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQB4P25TM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FQB4P25TM
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 2.1Ohm @ 2A, 10V ±30V 420pF @ 25V 14nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 2160
Step5Bar-code shipping tag
FQB4P25TM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK (TO-263AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    QFET®
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 75W Tc
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.1Ohm @ 2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    420pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    14nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    250V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V