  • FQB9P25TM
FQB9P25TM
advertisement
Manufacturer No:
FQB9P25TM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQB9P25TM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 620m Ω @ 4.7A, 10V ±30V 1180pF @ 25V 38nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
FQB9P25TM Description
FQB9P25TM Features
  • -9.4 A, -250 V, RDS(on) = 620 mΩ (Max.) @ VGS = -10 V, ID = -4.7 A
  • Low Gate Charge (Typ. 29 nC)
  • Low Crss (Typ. 27 pF)
  • 100% Avalanche Tested
FQB9P25TM Applications
  • High-efficiency switching DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
FQB9P25TM
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQB9P25TM.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.31247g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -250V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    -9.4A
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 120W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    3.13W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    620m Ω @ 4.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1180pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Rise Time
    150ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    250V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    65 ns
  • Turn-Off Delay Time
    45 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.62Ohm