  • FQD12N20LTM
FQD12N20LTM
advertisement
Manufacturer No:
FQD12N20LTM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQD12N20LTM
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FQD12N20LTM
Purchasing and Inquiry
FQD12N20LTM Description
FQD12N20LTM is a 200V N-Channel Power MOSFET. This N-Channel enhancement mode power MOSFET FQD12N20LTM is produced using a proprietary planar stripe and DMOS technology. This advanced MOSFET technology FQD12N20LTM has been specially tailored to reduce on-state resistance and to provide superior switching performance and high avalanche energy strength. It is suitable for switched-mode power supplies, active power factor correction (PFC), and electronic lamp ballasts.
FQD12N20LTM Features
  • 9A, 200V, RDS(on) = 280mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 4.5A
  • Low gate charge ( Typ. 16nC)
  • Low Crss ( Typ. 17pF)
  • 100% avalanche tested
  • Low-level gate drive requirement allowing direct operation from logic drivers
FQD12N20LTM Applications
  • LED TV
  • CRT/RPTV
  • AC-DC Merchant Power Supply - Servers & Workstations
  • Workstation
  • Server & Mainframe
Step5Bar-code shipping tag
FQD12N20LTM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.37mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    280mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    9A
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 55W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280m Ω @ 4.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1080pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    21nC @ 5V
  • Rise Time
    190ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    120 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    200V
  • Nominal Vgs
    2 V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.1mm