  • FQD3P50TM-F085
FQD3P50TM-F085
advertisement
Manufacturer No:
FQD3P50TM-F085
HK JDW NO:
598-FQD3P50TM-F085
Datasheet:
FQD3P50TM-F085
Description:
MOSFET P-CH 500V 2.1A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FQD3P50TM-F085
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 50W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.9 Ω @ 1.05A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    660pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.1A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    8.4A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V