  • FQI2P25TU
FQI2P25TU
advertisement
Manufacturer No:
FQI2P25TU
HK JDW NO:
699-FQI2P25TU
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
FQI2P25TU
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 4 Ω @ 1.15A, 10V ±30V 250pF @ 25V 8.5nC @ 10V 250V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 8688
Step5Bar-code shipping tag
FQI2P25TU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    QFET®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 52W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4 Ω @ 1.15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8.5nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    250V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2.3A
  • Drain-source On Resistance-Max
    4Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    9.2A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    250V