  • FQP13N10
FQP13N10
advertisement
Manufacturer No:
FQP13N10
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQP13N10
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FQP13N10
Purchasing and Inquiry
FQP13N10 MOSFET Description
FQP13N10 MOSFET Features
12.8 A, 100 V, Rds(on)= 180 mΩ(Max.) @ Vgs= 10 V, Id= 6.4 A
Low Gate Charge (Typ. 12 nC)
Low Crss (Typ. 20 pF)
100% Avalanche Tested
175°C Maximum Junction Temperature Rating
FQP13N10 MOSFET Applications
Audio Amplifier
Switching Applications
LLC Resonant Converters
Low-side FET
Secondary side Synchronous Rectifier
Motor Control
Step5Bar-code shipping tag
FQP13N10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQP13N10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    180mOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    12.8A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    65W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    65W
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    180m Ω @ 6.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    450pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    16nC @ 10V
  • Rise Time
    55ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12.8A
  • Threshold Voltage
    4V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    95 mJ
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    4.7mm