  • FQP55N06
FQP55N06
advertisement
Manufacturer No:
FQP55N06
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQP55N06
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FQP55N06
Purchasing and Inquiry
FQP55N06   Description
FQP55N06    Features
·55A,60VRDS(on)=0.020Ω@VGS=10V·Low gate charge(typical 35nC)·Low Crss(typical 85 pF)
·Fast switching
·100% avalanche tested.Improved dvidt capability
·175℃ maximum junction temperature rating
FQP55N06    Applications
 Automobiles
 DC DC converters
 high efficiency switches for power management in portable and battery powered products.
Step5Bar-code shipping tag
FQP55N06
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQP55N06.
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Power Dissipation-Max
    133W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    20mOhm @ 27.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1690pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    55A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    46nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V