  • FQPF9N25CT
FQPF9N25CT
advertisement
Manufacturer No:
FQPF9N25CT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQPF9N25CT
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FQPF9N25CT
Description:
MOSFET N-CH 250V 8.8A TO-220F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FQPF9N25CT
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    8.8A
  • Power Dissipation-Max
    38W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    38W
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    430m Ω @ 4.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    710pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    35nC @ 10V
  • Rise Time
    85ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    65 ns
  • Turn-Off Delay Time
    90 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    8.8A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    250V