  • FQPF9N50
FQPF9N50
advertisement
Manufacturer No:
FQPF9N50
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQPF9N50
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FQPF9N50
Purchasing and Inquiry
FQPF9N50 Description
FQPF9N50 Features
  • 9 A, 500 V, RDS(on) = 800 mΩ (Max.) @ VGS = 10 V, ID = 4.5 A
  • Low Gate Charge (Typ. 28 nC)
  • Low Crss (Typ. 24 pF)
  • 100% Avalanche Tested
FQPF9N50 Applications
  • High-efficiency switched-mode power supplies
  • Active power factor correction
  • Electronic lamp ballasts based on half-bridge topology
Step5Bar-code shipping tag
FQPF9N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQPF9N50.
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.85Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    36A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    360 mJ
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    50W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    730m Ω @ 2.65A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1450pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    36nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V