  • FR01FR10P-W-S
FR01FR10P-W-S
advertisement
Manufacturer No:
FR01FR10P-W-S
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-FR01FR10P-W-S
Package:
Datasheet:
FR01FR10P-W-S
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FR01FR10P-W-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    FR01
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    BCD
  • Electrical Life
    10,000 Steps
  • Mechanical Life
    10,000 Steps
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Switching Current
    100mA
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Height Above Board
    0.150 3.81mm