  • FRM-50GR-52-12R
FRM-50GR-52-12R
advertisement
Manufacturer No:
FRM-50GR-52-12R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FRM-50GR-52-12R
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 12Ohm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FRM-50GR-52-12R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    12Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fusible Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Diameter
    0.55 mm
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Fusing Time
    60 s
  • Length
    8.9916mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    2%