  • FRM50SGR-52-47R
FRM50SGR-52-47R
advertisement
Manufacturer No:
FRM50SGR-52-47R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FRM50SGR-52-47R
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 47Ohm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FRM50SGR-52-47R
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fusible Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Diameter
    0.55 mm
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Fusing Time
    60 s
  • Length
    6.2992mm