  • FS400R12A2T4BOSA1
FS400R12A2T4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS400R12A2T4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS400R12A2T4BOSA1
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS400R12A2T4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    3
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Turn On Delay Time
    160 ns
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Turn-Off Delay Time
    420 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.55V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Continuous Collector Current
    400A
  • VCEsat-Max
    1.85 V
  • Height
    29mm