  • FS50R07U1E4BPSA1
FS50R07U1E4BPSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS50R07U1E4BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS50R07U1E4BPSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS50R07U1E4BPSA1
Description:
IGBT MODULE 650V 75A 230W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS50R07U1E4BPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Power - Max
    230W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    75A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    95pF @ 25V